تبلیغات
معرفی جنگ افزارهای موجود در ایران و آموزش نظامی - موشک عاشورا، جدیدترین نسل موشکهای بالستیک ایرانی
معرفی جنگ افزارهای موجود در ایران و آموزش نظامی

موشک عاشورا، جدیدترین نسل موشکهای بالستیک ایرانی

پنجشنبه 9 اردیبهشت 1389

  • به نوشته جینز دیفنس بر اساس گزارشهای اطلاعاتی، ایران در حال حاضر سه خانواده موشک بالستیک میانبرد در اختیار دارد: موشکهای سوخت مایع شهاب، موشکهای سوخت جامد بی ام - 25 که بر اساس طراحی کره شمالی ساخته شده و برد آن بین 2500 تا 3500 کیلومتر اعلام شده و موشکهای سوخت جامد عاشورا.

سردار نجار، وزیر دفاع در آذرماه سال ٨۶ از ساخت موشک عاشورا با برد 2 هزار کیلومتر خبر داد. خبرگزاری نووستی در این رابطه نوشت:

نیروهای مسلح ایران به موشک های بالستیک ایرانی شهاب-3 با برد 2 هزار کیلومتری نیزمجهز هستند که می تواند به خاک اسرائیل برسد. اطلاعی در دست نیست که موشک عاشورا چه تفاوتی با موشک پیشین دارد.

منابع داخلی تا کنون جزئیات بیشتری  راجع به مشخصات فنی این موشک جدید عنوان نکرده اند ولی منابع غربی متفحصانه به خبرسازی در این زمینه می پردازند.

از جمله نشریه دفاعی جینز دیفنس که از نشریات شناخته شده در حوزه صنایع دفاع یه شمار می رود در گزارشی اعلام کرد که تکنولوژی موشک جدید که به نام سالگرد شهادت سومین امام شیعیان عاشورا نامگذاری شده کاملا ایرانی است. این نشریه به منابع اطلاعاتی خود در این ارتباط اشاره ای نکرده است.


بنابراین گزارش، یک منبع اطلاعاتی گفته بر خلاف بیشتر موشکهای ایرانی که بر اساس طرح های کره شمالی ساخته شده اند، موشک عاشورا هیچ شباهتی به هیچ کدام از موشک های ساخت کره شمالی ندارد. البته این موشک شباهت هایی به موشک‌های پاکستانی شاهین دارد. گرچه به نظر نمی رسد همکاری بین ایران و پاکستان در این زمینه وجود داشته باشد.

 

موشک پاکستانی شاهین ۲ با برد ۲۰۰۰ کیلومتر

به نوشته جینز دیفنس در حالی که موشکهای سوخت مایع شهاب در گروه صنعتی شهید همت تولید شده بودند، موشک عاشورا در گروه صنعتی شهید باقری، طراحی و ساخته می شود، هر دو شرکت بخشی از گروه صنعتی صنام هستند که با نام واحد 140 سازمان صنایع دفاع نیز شناخته می شود.

جینز دیفنس به اظهارات علی شمخانی، وزیر دفاع وقت ایران در مه 2005 اشاره کرده که از آزمایش موفقیت آمیز موتور سوخت جامد برای موشک شهاب 3 خبر داده و گفته بود: "سوخت جامد بادوامتر است و برد موشک را افزایش می دهد، عمر موشکی که از سوخت مایع استفاده می کند کم است و زمان محدودی می توان از آن استفاده کرد، سوخت جامد عمر موشک و دقت آن را به نحو محسوسی افزایش می دهد."

به گزارش جینز دیفنس، ایران در سالهای اخیر چندین راکت با برد طولانی و چندین موشک سوخت جامد با برد کوتاه تولید کرده گرچه تا به حال موتور سوخت جامد انتخاب مناسبی برای موشک های بالستیک میان برد نبوده است. عوزی روبین به جینز دیفنس گفته است: سوخت جامد احتمال ردیابی شدن پرتاب کننده موشک توسط ماهواره ها و رادارهای هوایی را به شدت کاهش می دهد. این سوخت اجازه می دهد که موشک را از نقطه ای به نقطه دیگر منتقل کنید. پنهانش کنید و بدون نیاز به زمان زیادی برای آماده سازی، آن را پرتاب کنید.

 

به نوشته جینز دیفنس بر اساس گزارشهای اطلاعاتی، ایران در حال حاضر سه خانواده موشک بالستیک میانبرد در اختیار دارد: موشکهای سوخت مایع شهاب، موشکهای سوخت جامد بی ام - 25 که بر اساس طراحی کره شمالی ساخته شده و برد آن بین 2500 تا 3500 کیلومتر اعلام شده و موشکهای سوخت جامد عاشورا.

البته در ادعاهای این نشریه اطلاعاتی عنوان شده که اعتبار کل مطلب را زیر سوال می برد ولی به هرحال نشریات دفاعی به گمانه زنی خود در این ارتباط ادامه می دهند

 

واکنشها به ساخت موشکی با برد 2 هزار کیلومتر در ایران

 

امریکا

 یک مقام پنتاگون نسبت به اعلام ساخت موشک دوربرد جدید در ایران ابراز تعجب و نگرانی و ادعا کرد این کار نیاز به استقرار سپر موشکی در اروپا را تقویت می‌کند

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از ژنرال هنری اوبرینگ، رییس برنامه‌ی دفاع موشکی آمریکا با اشاره به ساخت موشک دوربرد جدید در ایران گزارش داد: این نشان دهنده پیشرفت و یک پیشرفت دایم برای ساخت موشک با بردهای بیشتر و بیشتر است.

وی که به پاریس سفر کرده بود ادامه داد: اگر آنچه آنها اعلام می‌کنند درست باشد این امر از بهبود کیفیتی قابلیت‌های‌شان حرف می‌زند.

این در حالی است که وزیر دفاع امریکا چندی پیش گزارش مربوط به صادرات موشک های دوربرد از کره شمالی به ایران را تایید کرد

گیتس این اظهارات را در زمان تشریح لزوم استقرار سپر دفاع موشکی آمریکا در اروپای شرقی برای مقابله با آنچه تهدید موشکی ایران خوانده می شود بیان کرد.

 رسانه ها از قول وزیر دفاع آمریکا نقل کردند:  "ایران موشک هایی با برد 2500 کیلومتر را از کره شمالی خریداری کرده است."

 

روسیه

منابع روسی اعلام کردند موشک ایرانی به آمریکا در استقرار سپرضدموشکی کمک می کند. هرجند این موضوع هنوز در اظهار نظرهای رسمی دولت روسیه انعکاس نیافته ولی به نظر می رسد روس ها از اعلام این خبر جندان راضی نیستند.

اعلام خبر موشک میان برد ایران در حالی است که اختلاف روسیه و امریکا در مورد استقرار سپر دفاع موشکی در اروپا شکلی رودررو و مخاصمه آمیز گرفته است.  چند روز پیش "سرگی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه پس از بازگشت به مسکو از کنفرانس خاور نزدیک در آمریکا، به خبرنگاران گفت که در صورت استقرار سپر ضد موشکی آمریکا در اروپا، روسیه توان پاسخ دادن به تهدیدات ناشی از آن را دارد. امریکا ادعا می کند این سیستم برای مقابله با تهدیدات موشکی ایران و کره شمالی نصب خواهد شد!

"گنادی یفتسافیف" ژنرال بازنشسته سازمان جاسوسی خارجی روسیه در رابطه با موشک عاشورا گفت: "موشک عاشورا، سلاحی بازدارنده است. اما پدیدار شدن آن، زمینه نا مساعدی را برای مذاکره درباره سپر ضد موشکی و مشکل ایران در کل ایجاد می کند. عاشورا سبب بلند کردن غوغا درباره تهدیدات ناشی از ایران می شود".

موفقیت های جدید ایران در زمینه ساخت موشک، می توانند تاثیر منفی بر روابط تهران و مسکو داشته باشند. روز گذشته اعلام شد که نشست آتی کمیسیون همکاری های تجاری و اقتصادی ایران و روسیه که برای اواخر ماه نوامبر تعیین شده بود، به دهه دوم دسامبر موکول می شود. قرار بود در این نشست مسائلی از جمله تکمیل ساخت نیروگاه اتمی بوشهر توسط روسیه، بررسی شوند.

 

رسانه ها از قول وزیر دفاع آمریکا نقل کردند:  "ایران موشک هایی با برد 2500 کیلومتر را از کره شمالی خریداری کرده است."

 

انگلیس

  روزنامه انگلیسی دیلی تلگراف نوشت: ایران مدعی ساخت موشکی است که می تواند اسرائیل و پایگاه های امریکا را در منطقه هدف قرار دهد

این روزنامه مدعی شد: بحران جنگ سرد با اعلام خبر موشک عاشورای ایران با قابلیت هدفگیری پایگاه های امریکا و اسرائیل شدت خواهد یافت.

به نقل از دیلی تلگراف نگرانی ها از اغاز مسابقه تسلیحاتی جدیدی در خاورمیانه با اقدام ایران به اعلام خبر ساخت موشک دوربرد جدیدی که قادر است اسرائیل و پایگاه های امریکا را در منطقه هدف قرار دهد، شدت یافت.

 این اقدام ایران در حالی صورت گرفته است که اخباری از اقدام سوریه به مذاکره با روسیه برای خرید سیستم های موشک ضد هوایی که قادر است هواپیماهای اسرائیلی را سرنگون کند، منتشر شده است.

مسئولان لبنانی گزارش داده اند سوری ها برای دریافت سیستم ضد هوایی اس ای هجده درخواست فوری را به روسیه مطرح کرده اند. این مسئولان لبنانی همچنین اظهار داشتند گمان می رود سوری ها قصد داشته باشند برخی از این موشک ها را به حزب الله تحویل دهند.

 

فرانسه

فرانسه سریعا و در همان روز به این اقدام واکنش نشان داد و هشدار داد: غرب باید به شدت درباره اقدامات و نیات ایران هوشیار باشد.

پاسکال آندره آنی سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه در جمع خبرنگاران در این باره مدعی شد: ما با یک نگرانی جدید روبه رو هستیم و این مسئله نشان از لزوم هوشیاری کامل نسبت به مقاصد و فعالیت های ایران دارد.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه همچنین با یادآوری قطعنامه های مصوب شورای امنیت علیه ایران خاطرنشان کرد: "قطعنامه های 1696، 1737 و 1747 شورای امنیت تحریم هایی را علیه ایران برای مقابله با فعالیت های این کشور در هر دو زمینه توسعه فناوری موشکی و هسته ای در نظر گرفته است."

 رژیم صهیونیستی

خبر تولید موشک عاشورا در صدر اخبار خبرگزاری‌های صهیونیستی خبر تولید موشک‌ عاشورا با طول برد دو هزار کیلومتر در صدر اخبار خبرگزاری‌های رژیم صهیونیستی قرار گرفت.

به گزارش شبکه خبر دانشجو، خبرگزاری صهیونیستی «ایزرائیل نشنال نیوز»، سخنان مصطفی محمد نجار، وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در روز سه شنبه در گردهمایی بسیجیان وزارت دفاع را چنین نقل قول کرد: وزیر دفاع ایران اعلام کرد، نظامیان این کشور دومین موشک با قابلیت اصابت به اسرائیل را ساخته‌اند.

این خبرگزاری ادامه داد: این موشک که عاشورا نامیده می شود دو هزار کیلومتر طول برد دارد، اما مصطفی محمد نجار، وزیر دفاع ایران در مورد تفاوت‌های این موشک با شهاب 3 که همین طول برد را دارد، توضیحی نداده است.

 

برد موشکی ایران با موشک های با برد ۲۰۰۰ کیلومتر

 

برد موشکی ایران با موشک های با برد ۱۵۰۰ کیلومتر

در همین حال روزنامه اسرائیلی جروزالم پست  نیز به نقل از "افرایم اسنه"، یک نماینده پارلمان از حزب کار و معاون سابق وزیر دفاع اسرائیل ادعا کرد: "موشک جدید بالستیک ایران نه تنها باعث افزایش تهدید علیه اسرائیل می شود بلکه تهدیدی برای شهرهای اروپایی و نیز مسکو پایتخت روسیه به حساب می آید."

وی افزود: "اکنون زمان آن است که جهان چشم های خود را بگشاید."


온라인경마
پنجشنبه 27 دی 1397 07:03 ب.ظ
most reommended amazing blog
성인만화
پنجشنبه 27 دی 1397 06:35 ب.ظ
here is my website
마이다스아바타
سه شنبه 25 دی 1397 09:26 ب.ظ
this website is truly amazing
카지노전화배팅
سه شنبه 25 دی 1397 08:26 ب.ظ
fantastic site join here
안전놀이터
سه شنبه 25 دی 1397 07:56 ب.ظ
this is excellent blog
토토사이트
سه شنبه 25 دی 1397 07:03 ب.ظ
amazing article here at my home
Globalplus
سه شنبه 12 تیر 1397 10:27 ب.ظ
Wow! After alll I got a website fгom where I know how tо rеally
oƄtain valuable іnformation conceгning my study
аnd knowledge.
Hercules
پنجشنبه 31 خرداد 1397 10:30 ق.ظ
Simply want to sаy yߋur article iѕ as astonishing.

Τhe clearness for your publish is simply excellent aand tһat i can assume y᧐u are a professional on this subject.
Fine ᴡith ү᧐ur permission allоw me to snatch yokur feed
tօ кeep updated wіth forthcoming post. Thajk уou а million andd please
casrry ߋn tһе gratifying work.
Viagra Pillen Kopen Kruidvat
چهارشنبه 30 خرداد 1397 06:17 ق.ظ
Everything is very open with a precise description oof
the issues. It was Ԁefinitely informative. Yourr website іѕ ᥙseful.
Many thanks ffor sharing!
jimbo
سه شنبه 29 خرداد 1397 08:28 ق.ظ
This piece of writing рresents cleаr idea in support ⲟf thhe new users of blogging, tһɑt genuinely һow tօ
dߋ blogging.
Stone Jana
شنبه 26 خرداد 1397 07:08 ب.ظ
If some one needs expert ѵiew on the topic of running
ɑ blog afterwwrd і recommend һim/hertopay a quick visit thіs web site,
Кeep սp the pleasant work.
Cody
جمعه 25 خرداد 1397 12:41 ق.ظ
Αsking questions are genuinely noce thing if you are not understanding something fully, еxcept thіs article presents nice understanding eνеn.
eyelashes
چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397 11:54 ق.ظ
This pzge definitely has all the nfo I needed about this subject and didn't know who to ask.
Marco
دوشنبه 24 اردیبهشت 1397 01:43 ب.ظ
Greetings from California! I'm bored to death at work sso I decided to browse your website on my iphone during lunc break.
I really like the info you present here and can't
wait too take a look when I get home. I'm shoked at how
fast your blog loaded on myy mobile .. I'm noot even using WIFI, just 3G ..
Anyways, fantastic blog!
Brett
دوشنبه 24 اردیبهشت 1397 09:41 ق.ظ
I have learn a few just right stuff here. Definitely price
bookmarking for revisiting. I surprise how soo much effort you placee to create this kkind of fantastic informative web site.
chocolate
سه شنبه 18 اردیبهشت 1397 03:40 ق.ظ
Great web site. Plenty of helpful info here. I'm sending it to some friends ans also sharing in delicious.
And certainly, thanks to your effort!
lumigan 30 x 0.4
یکشنبه 9 اردیبهشت 1397 01:44 ق.ظ
Hey there! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to look it over.
I'm definitely enjying tthe information. I'm book-marking and will be twesting this to my followers!
Fanjtastic blog and wonderful style and design.
depforce medicine
جمعه 31 فروردین 1397 08:49 ب.ظ
I aall thee time used tto stud piecee of wrtiting iin news ppapers but
now aas I am a ser oof intrnet soo from now I am
using neet for content, thanjs to web.
rite
شنبه 25 فروردین 1397 07:12 ق.ظ
What'ѕ up friends, its wonderful post ᧐n the topic of teachingand
сompletely explained, kеep it ᥙp all the tіmе.
getroman scam
جمعه 24 فروردین 1397 03:34 ق.ظ
Howdy! Do you use Twitter? I'd like tо follow yߋu if thɑt would
be ok. I'm absolutely enjoying yoսr blog and look forward to new updates.
viagra super active test
پنجشنبه 23 فروردین 1397 12:43 ب.ظ
Τhis website ԝas...һow do Ӏ say it? Relevant!!

Finally I hɑvе foսnd sоmething ᴡhich helped mе. Appreciate іt!
Online cialis
جمعه 17 فروردین 1397 06:54 ب.ظ

Thanks a lot, I appreciate this!
ou trouver cialis sur le net cialis super acti cialis rezeptfrei sterreich cialis soft tabs for sale bulk cialis cialis arginine interactio cialis coupon cialis without a doctor's prescription buy cialis online legal cialis dosage amounts
john son
شنبه 11 فروردین 1397 11:17 ق.ظ
Thank you for another informative blog. Where else may I am getting that kund
of info written in such an ideal way? I've a mission that I aam just now working
on, and Ihave been on the look out for such information.
pharmacy Save
جمعه 10 فروردین 1397 05:01 ب.ظ
Excellent beat ! Ӏ ѡould like to apprentice whilе ʏou
amend yoᥙr site, h᧐w сould i subscribe f᧐r a blog website?
The account helped me a acceptable deal. Ι haԀ been tiny bіt acquainted of tһis ү᧐ur broadcast offered bright ⅽlear concept
buy lumigan drops
پنجشنبه 9 فروردین 1397 10:37 ق.ظ
Appreciation too my father who told me about this
webpage, tyis website is genuinely remarkable.
mezo
دوشنبه 6 فروردین 1397 11:46 ب.ظ
Wonderful ցoods frоm үou, man. I һave understad yοur stuff previouus tо аnd you're jyst extremely magnificent.
І really lіke ѡhat you've acquired here, really like wһat yoս're stating annd the wɑy in which you say it.
You mаke іt enjoyable and you still care for to keep it wise.
I cаn't wait to reаd faar more from ʏοu. Thiis is actualⅼy a wonderful site.
Generic cialis
جمعه 3 فروردین 1397 03:07 ب.ظ

Thanks! I like this!
cialis without a doctor's prescription cialis generika click here to buy cialis try it no rx cialis cialis price in bangalore cialis tablets only here cialis pills pastillas cialis y alcoho cialis kaufen wo order generic cialis online
Cialisbreva
یکشنبه 27 اسفند 1396 09:56 ب.ظ

Nicely put. Thanks a lot!
prix cialis once a da online prescriptions cialis cialis 5 effetti collaterali tadalafil cialis 30 day sample how to purchase cialis on line cialis pills cialis kamagra levitra acquisto online cialis rezeptfrei cialis apotheke
Foot Issues
دوشنبه 16 مرداد 1396 10:12 ب.ظ
Greetings from Carolina! I'm bored to tears at work so I decided to check out your website on my
iphone during lunch break. I enjoy the information you present here
and can't wait to take a look when I get home.
I'm shocked at how fast your blog loaded on my cell phone ..
I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyways, amazing site!
Where are the femur tibia and fibula?
شنبه 14 مرداد 1396 07:36 ق.ظ
This is my first time pay a visit at here and i am
really pleassant to read all at single place.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30


فهرست وبلاگ
پیوندهای روزانه
آرشیو
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جستجو
آخرین پستها