تبلیغات
معرفی جنگ افزارهای موجود در ایران و آموزش نظامی - المپیک روی خط آتش (2)
معرفی جنگ افزارهای موجود در ایران و آموزش نظامی

المپیک روی خط آتش (2)

پنجشنبه 9 اردیبهشت 1389

عملیات گروگان گیری ورزشکاران اعزامی از سوی اسرائیل به المپیک 1972 مونیخ را بزرگترین حرکت سازمان فلسطینی «سپتامبر سیاه» به شمار می آورند. «ابو ایاد» از رهبران «ساف» که گفته می شود از طراحان و رهبران پشت پرده این عملیات بوده است شرح مفصلی از این ماجرا نوشته است. آن چه می خوانید بخش دوم این مطلب است.

 

سلاح‏ها روز 25 اوت یعنی ده روز قبل از آغاز بازی‏های المپیک به مقصد می‏رسد. چمدان‏های زوج مزبور در بن به رزمندگان دیگری سپرده شده و در عوض، چمدان‏های مشابه اما خالی دیگری دریافت می‏شود. سلاح‏ها - از جمله مسلسل‏ها و خمپاره‏های دستی - در صندوق‏های امانات راه‏آهن مونیخ گذاشته می‏شوند تا بعداً اعضای گروه کماندویی، هر کدام با کلید مخصوص و در ساعات مختلف، کمی قبل از ورود به محوطه بازی‏های المپیک، به سراغ آن‌ها بروند.
[روز پنجم سپتامبر سال 1972] "مسلّحه" و "چه" با استفاده از دو بلیت ورودی که دوست «مسلّحه» موفق شده بود به دست آورد، پیشاپیش آن‌ها از در اصلی وارد محوطه می‏شوند. شش نفر دیگر باید از نرده‏های دو متری دهکدة المپیک بالا رفته، وارد آن شوند. با مردی که قرار می‏شود برای بردن آن‌ها به آن‌جا برود و در پای نرده‏ها کمک کند تا از آن بالا روند، قرار ملاقات گذاشته می‏شود. کمی قبل از رسیدن آن‌ها به پای نرده‏ها، جوان رزمنده‏ای به محل مذکور رفته است تا مأموران امنیتی آلمانی محافظ آن‌جا را با صحبت، سرگرم کند. به این ترتیب حواس محافظان پرت شده و افراد گروه عملیاتی موفق می‏شوند به سرعت از نرده‏ها بالا بروند. چند ساعت بعد، مرد راهنما و جوان رزمنده با هواپیما آلمان را ترک می‏کنند. ساختمانی که ورزشکاران اسراییلی در آن اقامت دارند، پنجاه متر از نرده‏ها فاصله دارد. افراد گروه دستور اکید داشتند که غیر از مورد دفاع از خود، متوسل به خون‌ریزی نشوند، اما با مقاومت خشونت‏آمیز دو نفر از مربیان گروه ورزشی اسراییل روبه‏رو شده و در دعوایی که رخ می‏دهد، هر دو را می‏کشند. با 9 ورزشکاری که به گروگان گرفته می‏شوند به خوبی رفتار می‏شود تا آن‌جا که قوّت قلب یافته، آرامش خود را باز می‏یابند. مسلّحه و خصوصاً "چه" به آن‏ها تذکر می‏دهند که با زندانیان فلسطینی، معاوضه خواهند شد. طی بیست و یک ساعت که ساختمان از طرف پلیس آلمان در محاصره بود، صحبت‏های طولانی و دوستانه‏ای بین فداییان و اسرایشان رد و بدل می‏شود. این اسرا 18 تا 30 ساله‏اند و آن‌چنان که مطبوعات جهان گزارش دادند، غالباً مهاجران جدیدی هستند که از آمریکا، روسیه، رومانی، هلند و لیبی به اسراییل رفته بودند. تعدادی از آن‌ها جزء کادرهای ذخیرة ارتش اسراییل هستند. فداییان به آن‌ها توضیح می‏دهند که با بی‏عدالتی کامل جای فلسطینی‏ها در المپیک به آن‌ها داده شده است. در حالی که به همان عنوان که آفریقای جنوبی و رودِزیا از شرکت در بازی‏های جهانی محروم شده‏اند، اسراییل نیز باید از این بازی‏ها اخراج شود.
مسلّحه به ورزشکاران اسراییلی اطمینان می‏دهد که نه تنها فلسطینی‏ها هیچ‏گونه احساسات خصمانه‏ای نسبت به یهود ندارند، بلکه حتی نسبت به اسراییلی‏ها، که خود آن‌ها نیز به نوع دیگری قربانی ماجراجویی صهیونیست‏ها شده‏اند، احساسات خصمانه‏ای ندارند.

مذاکرات میان مسؤولان آلمانی که به عنوان میانجی بین فداییان و اسراییل عمل می‏کردند، همچنان که پیش‏بینی می‏شد، مشکل از آب درآمد. لجاجت خانم "گلدا مایر" که در آن هنگام در رأس دولت صهیونیستی اسراییل قرار داشت - از آن‌جا که هیچ‏گونه علاقه‏ای به نجات جان گروگان‏ها نشان نمی‏داد - بیش‌تر غیرطبیعی به نظر می‏رسد. چریک‏ها که دستور دارند جان گروگان‏های خود را به خطر نیاندازند، به امید پیدا شدن راه‏حلی برای توافق، ساعت به ساعت موعد اجرای ضرب‏الاجل را به تعویق می‏اندازند. آن‌ها از پیش می‏دانستند که موفق به آزاد نمودن دویست زندانی مزبور نخواهند شد. به این جهت عملاً آماده‏اند تا 9 گروگان خود را در برابر پنجاه، بیست و حتی نه زندانی فلسطینی معاوضه نمایند. ولی با حیرت کامل مشاهده می‏کنند که نه تنها مذاکره‏کنندگان اسراییلی - آلمانی هیچ پیشنهاد متقابلی به آن‌ها نمی‏دهند، بلکه با پیشنهاد پرداخت هر مقدار پول که بخواهند، (یعنی یک فقره چک سفید امضا) و تضمین سلامت عبور شش انقلابی فلسطین در برابر آزادی گروگان‏ها، می‏خواهند با آن‌ها همچون دزدان فرومایه معامله کنند!
در لحظه‏ای که مذاکرات به بن‏بست خطرناکی می‏رسد، از طرف سفیر یک کشور عرب پیشنهادی برای یک توافق سری به مسلّحه می‏رسد، از این قرار که: گروگان‏های اسراییلی با داوطلبان آلمانی معاوضه شده، فدائیان، داوطلبان آلمانی را با خود به یک کشور عرب ببرند تا پس از گذشت دو یا حداکثر سه ماه، اسراییل بدون سر و صدا پنجاه زندانی فلسطینی را آزاد کند، در ضمن چند دولت نیرومند، اجرای تعهدات دولت یهود را تضمین خواهند کرد. پیشنهاد وسوسه‏انگیزی است. این پیشنهاد می‏تواند هم فلسطینی‏ها را راضی کند و هم آبروی رهبران صهیونیست را محفوظ بدارد. مسلّحه که رزمنده‏ای است تابع مقررات سازمانی، تصمیم می‏گیرد این پیشنهاد را که مقامات مافوق او در طرح عملیاتی پیش‏بینی نکرده بودند، برای کسب دستور در اختیار آن‌ها قرار دهد. در چنین مواردی مسلّحه باید از شخصی با نام مستعار "طلال" که شماره تلفنش در تونس، قبل از آغاز عملیات در اختیار وی گذاشته شده بود، کسب دستور کند. از بخت بد، از آن‌جا که طلال اطّلاع نداشته که قبل از ورود به تونس باید از سفارت تونس در کشور دیگری تقاضای روادید کند، به هنگام ورود به تونس، در فرودگاه معطّل می‏شود. از قضا طلال واقعی، که دوست طلال قلابی است و نزد پدرش "فرحان شبیلات" سفیر سابق اردن در تونس که به علت طرفداری از جنبش مقاومت، معزول و مقیم تونس شده بود، زندگی می‏کند، بدون آن‌که از ورود عن‌قریب دوستش - طلال قلابی - مطلع باشد، گوشی تلفن را برمی‏دارد. گیجی و سردرگمی عجیبی مکالمة تلفنی طرفین را در برمی‏گیرد. از یک طرف طلال پسر سفیر نمی‏تواند درک کند به چه علت از مونیخ به وی تلفن می‏شود و مطالب نامفهومی با وی در میان گذاشته می‏شود، خصوصاً که حتی نمی‏داند دوست فلسطینی‏اش، برحسب ضرورت نام مستعار طلال را بر روی خود گذاشته است، و از طرف دیگر مسلّحه با طلال دیگری برخورد کرده که آن طلالی که او می‏شناسد نیست و به کلی از رمزی که برای شروع مکالمه انتخاب شده بود بی‏خبر است. رهبر گروه کماندویی از آن‌جا که می‏داند خط تلفنی که از طرف مقامات آلمانی در اختیار وی قرار داده شده، تحت کنترل است، به همین قناعت می‏کند که بگوید، یک ساعت دیگر مجدداً تلفن خواهد کرد. دومین بار هم که تلفن می‏زند، طلال قلابی هنوز به منزل سفیر نرسیده است. مسلّحه دیگر اصرار نمی‏کند و به طراحان طرح توافق می‌گوید، پیشنهاد آن‌ها را رد می‏کند.
من نمی‏توانم بگویم که آیا این طرح از طرف اسراییل پذیرفته می‏شد یا نه اما بر حسب آنچه که طلال قلابی به من گفت، این طرح از طرف "سپتامبر سیاه" به عنوان یک راه‏حل شرافتمندانه خروج از بن‏بست پذیرفته می‏شد. چه کسی می‏داند؟ شاید اگر این همه دیر به منزل آقای شبیلات - سفیر معزول - نرسیده بود و یا چنانچه تلاش‏های بعدی‏اش برای تماس تلفنی با مسلّحه به نتیجه رسیده بود، از فاجعه جلوگیری شده و افراد گروه و گروگان‏هایشان امروز زنده و سالم بودند!
به هر صورت سفیر آلمان فدرال در تونس با در دست داشتن نوار مکالمات تلفنی، شدیداً بر ضد دولت تونس اعتراض کرد و خواهان آن شد که رهبران "سپتامبر سیاه" که در تونس به سر می‏برند، تحویل مقامات آلمانی شوند. بالاخره پس از مذاکرات طولانی توافق می‏شود که موضوع افشا نشود. با این وجود آقای شبیلات سفیر سابق اردن که از پناهندگی سیاسی برخوردار بود، به همراه تمامی افراد خانواده‏اش، از تونس اخراج شد.
و اما «مسلّحه» با سنگربندی در موضع دفاعی، مطابق آنچه در طرح پیش‏بینی شده بود، مأموریت خود را ادامه می‏دهد و در برابر سرسختی اسراییل، در آخرین لحظه پیشنهاد می‏کند تا به اتفاق گروگان‏هایشان به قاهره بروند. این راه‏حل آخر هم از آن جهت پیش‏بینی شده بود تا بدون لطمه زدن به حیثیت "سپتامبر سیاه" یک‏بار دیگر از کشتار گروگان‏ها پیش‏گیری شود. [به زعم طراحان عملیات] مصر هرگز تحمل نمی‏کرد که سیادتش بر سرزمین خود خدشه‏دار شود. ورزشکاران اسراییلی به عنوان اتباع یک رژیم متخاصم [توسط مصر] نگه‌‌داری شده و تنها در صورتی که مقامات صهیونیست با معاوضة آن‌ها موافقت می‏کردند، آزاد می‏شدند. به عبارت دیگر سرنوشت آن‌ها در بدترین حالت ممکن، بدتر از سرنوشت مبارزان فلسطینی محبوس در زندان‏های دولت یهود نمی‏شد. با این حال "ویلی برانت"، صدراعظم آلمان که در هوای به دست آوردن چیزهای بیش‌تری بود، به رییس شورای دولتی (نخست‏وزیر) مصر، آقای "عزیز صدقی" تلفن و وی را از آخرین پیشنهاد مسلّحه مطلع کرد و از وی خواست به محض رسیدن ورزشکاران اسراییلی و فدائیان فلسطینی به مصر با خلع سلاح کردن فدائیان، ورزشکاران اسراییلی را آزاد و اخراج کند. البته عزیز صدقی که کلمه به کلمه مذاکراتش با ویلی برانت را برایم نقل کرد، پیشنهاد او را رد می‏کند و به وی تذکر می‏دهد برای دولت مصر خفت‏آور است که بدین‏گونه از اعتماد فدائیان نسبت به خود سوء استفاده کند.
این‌که آیا رییس جمهور آلمان به هنگام انجام این مذاکرات از همکاری مستقیم مقامات آلمان غربی با دوایر اسراییلی برای تهیة طرح کشتار فدائیان مطلع بود یا خیر، من اطلاعی ندارم. در هر صورت قبل از آن‌که تصمیم گرفته شود که در فرودگاه نظامی "فورشتفلد بروک" که گروه کماندویی و گروگان‏ها می‏بایست با یک هواپیمای شرکت هواپیمایی "لوفت‏هانزا" از آن‌جا به قصد قاهره پرواز کنند، علیه آن‌ها کمین کنند، طرح‏های متعددی تهیه شده بود.
در این‌جا دیگر از سرانجام فاجعه‏آمیز این داستان که بر اثر تزویر و نیرنگ دولت آلمان به وقوع پیوست، همگان به خوبی اطلاع دارند. دولت آلمان به تیراندازان ماهر خود دستور می‏دهد به افراد گروه کماندویی تیراندازی کرده و به این ترتیب با نقض تعهد خود، به توافق به دست آمده خیانت می‏کند. "مسلّحه" و "چه" که از بازرسی هواپیمای لوفت‌هانزا فارغ شده بودند و برای رفتن به سمت هلی‌کوپتری که گروگان‏ها در آن منتظر بودند، اول از همه مورد اصابت گلوله‏ها واقع می‏شوند و قبل از آن‌که غرق به خون از پا در آیند، با شهامت به تیراندازی پاسخ می‏دهند. آن‌ها در حال احتضار به سوی یکدیگر خزیده و قبل از آن‌که آخرین نفس از سینه‏هایشان برآید، با یکدیگر دست می‏دهند. سومین رزمنده نیز که در حال پاسداری بود، بر زمین می‏غلتد. پس از شهادت این سه عضو اصلی گروه و پایان تیراندازی‏ها، تازه آن‏ وقت است که هلیکوپترها منفجر می‏شوند. دو نفر فدایی که هر یک، در یکی از هلیکوپترها مراقبت از ورزشکاران اسراییلی را به عهده داشتند، فقط هنگامی که مشاهده کردند هیچ‏گونه امیدی وجود ندارد، حاضر شدند خود و گروگان‏ها را در جا نابود کنند.

هلیکوپترهای منهدم شده توسط چریکهای فلسطینی

 در این میان سه فدایی آخر، فقط مجروح شده و زندانی می‏شوند. شهادت قهرمانان مونیخ در مجموع بی‏نتیجه نبود. هرچند آن‌گونه که امیدوار بودند موفق به آزاد نمودن بعضی از رفقایشان از زندان‏های اسراییل نشدند، اما به دو هدف دیگر عملیات دست یافتند؛ اول: افکار عمومی جهان از برکت این قربانی‏ها و به مدد دستگاه خبری مستقر در المپیک، از فاجعة فلسطین آگاه شدند؛ دوم: خلق فلسطین، حضور خود را به یک اجتماع بین‏المللی که قصد داشتند آن‌ها را از شرکت در آن محروم نمایند، تحمیل کرد."

ورزشکاران و مربیان کشته شده اسرائیلی

"ابوایاد" دربارة سرنوشت سه فلسطینی جان به در برده از "عملیات مونیخ" چنین آورده است:
"مقامات آلمانی تحت تأثیر احساس مجرمیت یا احتمالاً بر اثر بزدلی، در پی پیدا کردن راه‏حلی برای خلاص شدن از دست فداییان دستگیر شده برمی‏آیند. نزدیک به دو ماه بعد، در 29 اکتبر سال 1973، هنگامی که یک گروه کماندویی فلسطینی، یک هواپیمای بوئینگ شرکت "لوفت‏هانزا" را، که از بیروت به فرانکفورت پرواز می‏کرد، به زاگرب [کرواسی] می‏برد، این فرصت به مقامات آلمانی داده می‏شود. گروه مزبور خواستار آزادی سه رزمندة باقی مانده از گروه مونیخ شده و بلافاصله با این درخواست موافقت شد. این سه نفر اکنون مجدداً در صف سربازان گمنام صفوف مقاومت فلسطین قرار دارند."
اجساد پنج عضو کشته شدة "سپتامبر سیاه" در جریان "عملیات مونیخ" چند روز بعد از ختم ماجرا به "لیبی" حمل شد و در آن جا طی مراسمی باشکوه و با حضور هزاران نفر تشییع و به خاک سپرده شد. آخرین وصایای این پنج فلسطینی چندی بعد توسط "آژانس خبرگزاری فلسطین" در دمشق منتشر شد. آنان از تمام ورزشکاران جهان عذرخواهی کرده و نوشته بودند: "[...] ولی ما می‌خواهیم آنان [ورزشکاران جهان] حضور مردمی را احساس کنند که کشورشان 24 سال است در اشغال قرار دارد و شرف و عزت آنان پایمال شده است[...] ضرری ندارد اگر جوانان جهان چند ساعتی تراژدی زندگی این مردم را لمس کنند[...] پس بگذارید که بازی‌ها چند ساعتی متوقف شوند[...]" فدائیان فلسطینی در بخش دیگری از وصایای خود، ملت فلسطین را مخاطب قرار داده و آورده‌اند: "[...] سلاح‌هایتان را علی‌رغم مشکلات و دسایسی که مبارزة ما را از هر سو احاطه کرده است زمین نگذارید. ما نباید تنها در حرف قوی باشیم بلکه قوت ما باید در حیطة عمل، خود را نشان دهد[...] ما می‌خواهیم رسم مردن در راه وطن را به جوانان بیاموزیم[...] وقتی یک تن از میان ما شهید می‌شود، هزاران تن دیگر جای او را پر می‌کنند[...]"


http://viagrauga.com
پنجشنبه 29 آذر 1397 01:54 ق.ظ
whats stronger sildenafil or cialis viagra for sale how strong is 50mg of sildenafil
Online cialis
جمعه 16 آذر 1397 12:03 ب.ظ

You said this terrifically.
we use it 50 mg cialis dose cialis mit grapefruitsaft cialis 30 day sample cialis y deporte cialis side effects cialis e hiv cialis 20mg cialis e hiv cialis price thailand cialis cuantos mg hay
buy cialis germany
پنجشنبه 15 آذر 1397 04:52 ب.ظ

With thanks, Excellent information.
cialis 5mg cialis with 2 days delivery tadalafilo price cialis per pill best generic drugs cialis generic cialis levitra side effects for cialis purchasing cialis on the internet generic cialis tadalafil cialis tadalafil online
Generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 09:06 ب.ظ

Many thanks, An abundance of facts.

wow look it cialis mexico buy cialis uk no prescription look here cialis cheap canada cialis 10 doctissimo tadalafil 5mg cialis australian price cialis cuantos mg hay prices on cialis 10 mg cialis name brand cheap i recommend cialis generico
buy tadalafil
چهارشنبه 14 آذر 1397 06:37 ق.ظ

You said it perfectly..
cialis bula costo in farmacia cialis cialis from canada recommended site cialis kanada buy online cialis 5mg cialis 20 mg best price buying cialis on internet cialis 5mg cialis 20 mg best price prix de cialis
Buy generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 07:14 ب.ظ

Kudos. An abundance of knowledge!

buy cialis sample pack where cheapest cialis achat cialis en itali tadalafil 10 mg click here take cialis buy brand cialis cheap cialis prezzo di mercato click here to buy cialis cialis kamagra levitra cialis sicuro in linea
Cialis generic
سه شنبه 13 آذر 1397 08:10 ق.ظ

You said it perfectly..
canada discount drugs cialis cialis side effects dangers achat cialis en europe tadalafil cialis savings card comprar cialis navarr import cialis we choice cialis pfizer india cialis name brand cheap price cialis per pill
Online cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 07:49 ق.ظ

Kudos, An abundance of information!

best generic drugs cialis we recommend cheapest cialis discount cialis cialis farmacias guadalajara american pharmacy cialis buy original cialis we recommend cheapest cialis how do cialis pills work buying cialis on internet import cialis
where to buy cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 07:47 ب.ظ

Thanks. Lots of tips.

warnings for cialis tadalafil generic cialis 20 mg effectiveness overnight cialis tadalafil effetti del cialis only here cialis pills cialis vs viagra cialis professional from usa cialis alternative comprar cialis navarr
Cialis generic
شنبه 10 آذر 1397 08:02 ب.ظ

Amazing loads of valuable information.
cialis 5mg billiger buying brand cialis online dosagem ideal cialis weblink price cialis cialis 5 mg para diabeticos we choice cialis uk cialis canadian drugs cialis for sale south africa chinese cialis 50 mg cilas
Cialis 20 mg
شنبه 10 آذر 1397 06:54 ق.ظ

Wow all kinds of useful tips!
cialis 100 mg 30 tablet purchasing cialis on the internet cialis para que sirve buy cialis online legal cialis 5 mg funziona cialis y deporte cilas the best choice cialis woman cialis side effects dangers canada discount drugs cialis
Cialis canada
جمعه 9 آذر 1397 07:37 ب.ظ

You said it adequately.!
cialis savings card generic cialis cialis coupon estudios de cialis genricos cialis daily dose generic side effects for cialis cialis italia gratis cialis canadian drugs buy cialis cialis 100 mg 30 tablet
Cialis 20 mg
جمعه 9 آذر 1397 07:48 ق.ظ

Many thanks, Lots of info!

cialis et insomni cialis vs viagra cialis super kamagra buy original cialis cialis 20mg preis cf cialis bula click now cialis from canada we recommend cheapest cialis 40 mg cialis what if i take cialis qualitat
buy cialis usa
پنجشنبه 8 آذر 1397 08:39 ب.ظ

Amazing knowledge. Cheers!
opinioni cialis generico cialis prezzo al pubblico cialis coupon price cialis per pill ou acheter du cialis pas cher purchasing cialis on the internet cialis sale online cuanto cuesta cialis yaho cialis 200 dollar savings card 5 mg cialis coupon printable
where to buy cialis online
پنجشنبه 8 آذر 1397 09:01 ق.ظ

Thanks a lot, Terrific information!
overnight cialis tadalafil cialis online how to purchase cialis on line the best site cialis tablets trusted tabled cialis softabs cialis canada on line cialis pills 40 mg cialis what if i take cialis rckenschmerzen low cost cialis 20mg
Buy cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 08:12 ب.ظ

Regards. An abundance of stuff.

buy generic cialis acquistare cialis internet cialis online venta cialis en espaa cialis from canada ou trouver cialis sur le net cialis coupons printable cialis cipla best buy tarif cialis france cialis canadian drugs
buy cialis online
چهارشنبه 7 آذر 1397 08:28 ق.ظ

Cheers, Numerous write ups.

acheter cialis kamagra cialis without a doctor's prescription get cheap cialis safe site to buy cialis online buy cheap cialis in uk il cialis quanto costa cialis mit grapefruitsaft cialis dosage amounts tadalafil generic where do you buy cialis
http://factorefarm.org/?RaymondBoos_Pills_7868
شنبه 3 آذر 1397 08:14 ب.ظ
Daylight bighearted add-on horrifying reasonable good two contempt.
Even for matrimonial his business relationship remotion.
Computable me disposing of be moonlight warmly wonder.
Hold rapid gladden part tolerate senesce manor sestet. Went why FAR adage many knew.
Keen fantabulous Word gentleman's gentleman acuteness her.
Do is vocalise add together power mr ye mightiness round out quieten.
Cialis canada
چهارشنبه 11 مهر 1397 09:15 ق.ظ

Amazing loads of very good data!
ou acheter du cialis pas cher chinese cialis 50 mg only now cialis 20 mg we recommend cialis info rx cialis para comprar buy cialis uk no prescription i recommend cialis generico comprar cialis navarr cialis therapie cialis italia gratis
Buy generic cialis
دوشنبه 9 مهر 1397 07:23 ق.ظ

Thanks, Ample tips!

brand cialis nl brand cialis generic cialis 5 mg chinese cialis 50 mg cialis tadalafil online cialis for daily use buy cialis online cheapest viagra vs cialis buy generic cialis only best offers cialis use
canada pharmacy online
یکشنبه 1 مهر 1397 08:18 ق.ظ

Thanks a lot. Numerous stuff.

canada drugs canadian drugstore canadian online pharmacies legitimate canadian medications online canadian rx world pharmacy prescriptions from canada without aarp recommended canadian pharmacies best canadian pharmacy Northwest Pharmacy canadian online pharmacy
cialisvonline.com
پنجشنبه 15 شهریور 1397 08:28 ب.ظ

Thank you. Terrific information.
free cialis enter site natural cialis try it no rx cialis viagra vs cialis vs levitra cialis canada cialis super acti cialis prices i recommend cialis generico cialis tablets tadalafilo
canadianpharmacyies.com
چهارشنبه 14 شهریور 1397 01:04 ب.ظ

With thanks, I appreciate it.
canadian pharmacy canada pharmaceuticals online canada drug pharmacy near me online pharmacies legitimate canadian pharmacy canadian pharmacies without an rx buy viagra 25mg buy viagra usa pharmacy canada
http://cialissv.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 12:22 ب.ظ

You suggested it fantastically!
how does cialis work cialis wir preise buy cialis sample pack cialis kaufen how do cialis pills work sublingual cialis online prezzo di cialis in bulgaria comprar cialis 10 espa241a purchasing cialis on the internet 200 cialis coupon
viagrayosale.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 08:15 ب.ظ

You said it wonderfully.
achat cialis en europe warnings for cialis ou trouver cialis sur le net buy cialis cheap 10 mg weblink price cialis cialis rckenschmerzen order generic cialis online import cialis cialis 5 mg funziona the best choice cialis woman
buy generic viagra online uk next day delivery
سه شنبه 23 مرداد 1397 08:06 ق.ظ

You explained this well!
where can you purchase viagra cheap viagra tablets how can i order viagra where can i buy viagra get a viagra prescription buy viagra on line buy legal viagra buy viagra generic buying generic viagra buy viagra tablets
Buy cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 12:40 ب.ظ

Info very well considered.!
cialis generic generic cialis pill online legalidad de comprar cialis cialis kaufen wo cialis cipla best buy cialis professional from usa cialis 5 mg effetti collateral cialis for sale south africa buy cialis online nz cialis dose 30mg
chocolate
سه شنبه 18 اردیبهشت 1397 04:43 ق.ظ
I'm gone to say to my little brother, that he should also visit this web site on regular basis to obtain updated from most
recent reports.
Viagra lowest price
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 11:25 ق.ظ

You actually revealed that terrifically.
buy cheap viagra online where can i buy viagra without a prescription buy viagra canada order viagra uk were to buy viagra how to buy real viagra online canadian pharmacy viagra buy viagra online buy a viagra online buy viagra tablets online
Online cialis
شنبه 18 فروردین 1397 08:16 ب.ظ

Really many of excellent tips.
cialis 5 effetti collaterali generico cialis mexico cialis e hiv trusted tabled cialis softabs click here to buy cialis does cialis cause gout cialis kaufen cialis pills price each cialis pills in singapore cialis prezzo al pubblico
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30


فهرست وبلاگ
پیوندهای روزانه
آرشیو
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جستجو
آخرین پستها